Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Charizmatický český herec a idol žien: On je však verný jedinej... Prekonal zhubné ochorenie!

Zobraziť galériu (5)
(Zdroj: TASR/Martin Baumann)

Označujú ho za jedného z najväčších elegánov v českom kultúrnom prostredí. Charizmatický český herec Jiří Bartoška, ktorý je tiež riaditeľom Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, sa vo štvrtok 24. marca dožil 75 rokov. V posledných rokoch sa v médiách prezentoval najmä ako festivalový prezident, pobil sa s vážnou chorobou a potom sa vrátil k hereckej profesii.

Sám sa považuje za človeka priťahujúceho problémy - mal trojku zo správania a bol jedným z najznámejších fajčiarov, ktorého prezývali chodiaca reklama na tabakový priemysel. Jeden z najvýraznejších a najpopulárnejších českých hercov stvárnil počas svojej hereckej kariéry na divadelných doskách, vo filme i v televízii množstvo skvelých charakterovo rôznorodých postáv. Herec, ktorého charakterizuje zastrený hlas, okuliare "na pol žrde" a cigareta, hral zvodcov a milovníkov, básnika i banderovcov, farárov, lekárov, šľachticov i rozprávkových princov.

Bartoška v snímke Všichni moji blízcí (Zdroj: Repro foto YouTube/FILMY ČESKY A ZADARMO)
Zobraziť galériu (5)
Bartoška v snímke Všichni moji blízcí (Zdroj: Repro foto YouTube/FILMY ČESKY A ZADARMO)  (Zdroj: Repro foto YouTube/FILMY ČESKY A ZADARMO)

Jiří Bartoška sa narodil 24. marca 1947 v Děčíne. K herectvu sa však podľa svojich slov dostal v podstate náhodou, lebo keď ho neprijali na štúdium kunsthistorie, šiel učiť výtvarnú výchovu do pardubického domu pionierov a na radu priateľov si podal prihlášku na brnenskú Janáčkovu akadémiu múzických umení (JAMU). Tu sa zišiel s množstvom neskorších výrazných hereckých osobností, ako Dagmar Veškrnovou, Bolkom Polívkom, Karlom Harmankom, Eliškou Balzerovou či Pavlom Zedníčkom.

Od prvých krokov v divadle a filme k značnej popularite

JAMU absolvoval v roku 1972. Po skončení školy krátko účinkoval v brnianskom Divadle na Provázku, odkiaľ zamieril v roku 1973 do Činoherného štúdia v Ústí nad Labem a potom do Mestských divadiel pražských. Od roku 1978 bol členom pražského Divadla Na zábradlí, z ktorého v roku 1991 odišiel do novozaloženého Divadla Bez zábradlí.  

Veľkú príležitosť presadiť sa na filmovom plátne dostal Jiří Bartoška v roku 1977 od režiséra Jana Schmidta v pravekej trilógii Osada Havranov, Na veliké řece a Volání rodu. V tom istom roku si zahral aj v dráme Stíny horkého léta, ktorá získala na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 1978 Krištáľový glóbus. Značnú popularitu mu priniesol tiež televízny seriál Sanitka (1984).    

Bartoška v seriáli Sanitka (Zdroj: Repro foto YouTube/Česká televize)
Zobraziť galériu (5)
Bartoška v seriáli Sanitka (Zdroj: Repro foto YouTube/Česká televize)  (Zdroj: Repro foto YouTube/Česká televize)

V roku 1977 podpísal Antichartu, avšak neskôr sa snažil aktívne tejto nepríjemnej stigmy striasť. Začiatkom roku 1989 podpísal petíciu za prepustenie Václava Havla z väzenia a na jar roku 1989 vyhlásenie Několik vět. Patril k úzkym spolupracovníkom Václava Havla. Bol to práve Jiří Bartoška, kto oznámil 10. decembra 1989 na Václavskom námestí v Prahe kandidatúru Václava Havla na československého prezidenta.  

Prekonal rakovinu, aktívny je však doteraz

Do porevolučnej filmografie Jiřího Bartošku patria napríklad snímky Krvavý román (1993), Je třeba zabít Sekala (1998), Všichni moji blízcí (1999), Babí léto (2001) či Bolero (2004). Pod režijnou taktovkou Marie Poledňákovej stvárnil jednu z hlavných úloh v populárnych komédiách Líbáš jako Bůh (2009) a Líbáš jako ďábel (2012). V novembri 2014 bolo Bartoškovi diagnostikované zhubné ochorenie, ktoré postihlo lymfatické uzliny v medzihrudí. Herec bol nútený kvôli chorobe rušiť divadelné predstavenia aj odmietnuť rolu v životopisnej sérii Ja, Mattoni. 

Jiří Bartoška v roku 2012 pri uvedení komédie Líbáš jako ďábel (Zdroj: TASR/Michal Svítok)
Zobraziť galériu (5)
Jiří Bartoška v roku 2012 pri uvedení komédie Líbáš jako ďábel (Zdroj: TASR/Michal Svítok)  (Zdroj: TASR/Michal Svítok)

K filmovaniu sa vrátil rolou veterinára, ktorý sa rozhodol vziať svoj život do vlastných rúk, v úspešnej komédii Teória Tygra režiséra Radka Bajgara, ktorá mala premiéru v marci 2016 a patrila k najúspešnejším tuzemským filmom roka. Neskôr si zahral aj v rozprávke Anjel Pána 2 (2016). 

Na snímke zľava český herec Jiří Bartoška a režisér Radek Bajgar počas tlačovej konferencie k českému filmu Teória tigra
Zobraziť galériu (5)
Na snímke zľava český herec Jiří Bartoška a režisér Radek Bajgar počas tlačovej konferencie k českému filmu Teória tigra  (Zdroj: TASR/Martin Baumann)

Aj v súčasnosti je Jiří Bartoška herecky veľmi aktívny. V posledných rokoch sa predstavil napríklad v životopisnom filme Havel (2020), v romantickej komédii Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021) či v komédii Zbožňovaný (2021).  

Prezývajú ho český Delon a idol žien, no on je verný jedinej

Médiá ho častujú prívlastkami ako český Delon, erotický symbol či lev salónov. Jeho súkromný život je však takmer príkladný a nedáva príliš šancí senzáciachtivému bulváru: celý život žije s jednou manželkou, archeologičkou Andreou, ktorú označuje za výhru v lotérii. Majú spolu dcéru Katarínu a syna Janka. Svoju povesť idolu žien vysvetľuje prozaicky: "Mal som jednoducho meter osemdesiat, čierne vlasy a vo svojich rolách som nikdy neopúšťal tehotné ženy a nekopal do psov. Tak si ľudia povedali, to bude asi charakterný, férový človek."

Populárny herec je hlavnou tvárou Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, na čele ktorého stojí od roku 1994. Nositeľ mnohých významných ocenení Jiří Bartoška si prevzal v roku 2016 Českého leva za mimoriadny prínos pre českú kinematografiu.

Viac o téme: Jiří Bartoška
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu