Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Najlepšie české krimi a detektívky: Napätie, tajomno, ale aj humor

Krvavý nôž
Krvavý nôž (Zdroj: wikia.com)

Naši západní bratia prispeli do kinematografického fondu, niekedy aj s prispením slovenských kolegov, naozaj výraznou porciou. Pýšiť sa môžu aj množstvom detektívnych a kriminálnych filmov, často aj s humorným až parodickým podtónom. Presne, ako to máme radi.

Strach (1963)

Režisér Peter Schulhoff zanechal po sebe nezmazateľnú stopu. V roku 1963 započal sériu kriminálnych filmov, kde postavy kriminalistov Kalaša a Vargu stvárnili Rudolf Hrušinský a Radek Brzobohatý. Dvojica rieši prípad vraždy absolventa Coufalíka, ktorého nájdu mŕtveho vo fotografickom ateliéri. Ako sa časom ukáže, z obyčanej vraždy sa nakoniec vykľuje špionážna hra, v ktorej ide o veľa.

Vrah skrývá tvář (1966)

Dielo rodáka z Berlína ponúka tiesnivú atmosféru a herecký koncert dvojice Hrušinský a Brzobohatý. V lese neďaleko Drahovic je objavená mŕtvola mladej ženy, ktorá dáva zabrať aj najskúsenejším kriminalistom. Podozrivých je totiž veľa, no keď sa už zdá, že vyšetrovanie je v slepej uličke, objaví sa ďalšia mŕtva žena a kriminalisti sa preto odhodlajú k riskantnému kroku. Nič iné im totiž nezostáva.

Po stopách krve (1969)

Aj v ďalšej atmosferickej snímke talentovaného Petra Schulhoffa sa v hlavnej úlohe opäť objavil spomínaný Rudolf Hrušinský. Legendárny herec si zopakoval rolu majora a kriminalistu Kalaša, aby tento raz bez kolegu Vargu (Radoslav Brzobohatý) vypátral sexuálne úchylného vraha. Záhada toho, ktorý sadista zavraždil malého cigánskeho chlapca na severe Česka, sa však ukáže ako naozaj tvrdý oriešok.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Kriminálna komédia podľa predlohy juhoslovanského spisovateľa Nenada Brixiho začína zaujímavo. Dr. James Porter, ktorý preváža šek na milión dolárov, sedí v kupé vlaku v Amerike a začíta sa do komiksu. Na tom by ešte nebolo nič zvláštne, keby však po nečakanom vystúpení v malom mestečku nezomrel na prahu penziónu. Boj o šek medzi pouličnými gangmi a séria vrážd sa tak môže začať.

Vražda v hotelu Excelsior (1971)

Ďalší zástupca zo žánru kriminálnych komédií pochádza od režiséra Jiřího Sequensa staršieho. Jedného nie až tak pekného večera sa v luxusnom hoteli Excelsior stane vražda, z ktorej je podozrivých hneď niekoľko hostí. Každý z nich sa totiž dostal do styku z vražednou zbraňou a bol na mieste činu v približne rovnaký čas. Náročná naháňačka na kriminálnika s príchuťou humoru tak bude veľmi náročná.


Pozrite si Vraždu v hotelu Excelsior už dnes večer na ČT2!


Smrt černého krále (1971)

Kniha Panoptikum hříšnych lidí spisovateľa Jiřího Mareka bola opäť predlohou pre film Jiřího Sequensa. Hlavným motívom napínavého príbehu s verne vykreslenou pražskou perifériou je vyšetrovanie lúpežnej vraždy inkasistu Kráľa. Kto za nechutným činom stojí a prečo to urobil, to bude musieť znovu zisťovať obľúbená trojica - Vacátko a jeho dvaja úradníci, inšpektor Brůžek a Bouše.


Film si môžete už o týždeň vychutnať na stanici ČT1.


Adéla ještě nevečeřela (1977)

Oldřich Lipský v roku 1977 ponúkol divákom niečo, čo nečakali. Podarený mix krimi a predovšetkým paródie zaujal. Detektív Nick Carter prichádza do Československa riešiť prípad, s ktorým si tamojšia polícia nevie rady. Geniálny vyšetrovateľ hravo zvláda češtinu cestou do Prahy, no to ešte netuší, čo za zamotanosť ho tam čaká. Vo filme sa objavilo viacero známych mien, ako napríklad Michal Dočolomanský či Rudolf Hrušinský.

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Svojou troškou do mlyna prispel aj Ladislav Smoljak, ktorý v spolupráci so Zděnkom Svěrákom pripravil snímku Rozpuštěný a vypuštěný. Inšpektor Trachta a jeho praktikant Hlaváček pátrajú po továrnikovi Bierhanzlovi. Majiteľ vychýrenej továrne na masť na rast vlasov z ničoho nič zmizol a je na dvojici policajtov, aby záhadu plnú paradoxov vyriešila.

Ďáblová lest (2009)

Čosi nové priniesla televízna miniséria Ďáblová lest v roku 2009. V hlavnej úlohe so znalcom čiernej mágie Ivanom Trojanom a policajným komisárom Jiřím Dvořákom mali diváci možnosť zažiť atmosféru pátrania po páchateľovi rituálnych vrážd. S nimi má navyše čosi spoločné aj tajomná Diablová biblia.

Ve stínu (2012)

Film Ve stínu je príbehom priateľstva a ľudskej odvahy v dobe, keď to bolo pozvánkou na popravisko. Prenesieme do jari 1953, krátko po smrti Klementa Gottwalda. Príbeh pracuje s vykonštruovaným prípadom lúpežného prepadnutia, ktoré zohraje ŠtB, aby odvrátilo pozornosť od blížiacej sa národnej katastrofy, menovej reformy. Jediným, kto vo filme Davida Ondříčka môže situáciu objasniť, je tak chladnokrvný a apolitický detektív Hakl. Nebude to však mať jednoduché...


Krimi Ve Stínu už večer 3.10. na Nove!


Viac o téme: KrimiDetektívky
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu