Nedeľa14. júl 2024, meniny má Kamil, Lara, zajtra Henrich

Humor, napätie aj dráma: Toto sú najlepšie francúzske filmy

Francúzske klenoty
Francúzske klenoty (Zdroj: internet)

Ak hľadáte kvalitný film, nemusíte vždy siahnuť po hollywoodskej produkcii. Komédie, akcie, ale aj citlivé snímky, to všetko ponúka aj francúzska kinematografia, ktorá nám za desiatky rokov existencie priniesla množstvo klenotov. Nechajte si od nás poradiť, ktoré by ste nemali minúť.

Nedotknuteľní (2011)

Film, ktorý chytí za srdce a len tak nepustí. Aj takto označovali kritici snímku režisérskeho duaOlivier Nakache a Eric Toledano. Komédia a zároveň dráma založená na kontrastoch hlavných postáv rozpráva príbeh bohatého a ochrnutéhoaristokrata Phillippa, ktorý si za svojho opatrovníka vybral najmenej vhodnú osobu, akú mohol. Živelného mladíka Driessa totiž len prednedávnom prepustil z väzenia. Film sa nakoniec stal kasovým trhákom a v kinách zarobil 328 miliónov dolárov, čím sa stal najúspešnejším neanglicky nahovoreným kúskom v histórii.

Zaujímavosti

 • Vďaka úspechu filmu boli tvorcovia pozvaní na večeru do Elyzejského paláca samotným prezidentom Nicolasom Sarkózym.
 • Omar Sy (Driess) ako prvý herec čiernej pleti získal cenu Césara pre najlepšieho herca vo Francúzsku.
 • Aj napriek kvalite a komerčnému úspechu film nebol nominovaný na Oscara za najlepšiu cudzojazyčnú snímku.

Leon (1994)

Francúzsky režisér Luc Besson je dnes už veľkým pojmom, pričom meno si získal napríklad aj filmom Léon z roku 1994. Krimitriller s Jeanom Renom v úlohe zabijáka, ktorý sa rozhodne pomstiť vyvraždenie rodiny 12-ročného dievčatka menom Matilda (Natalie Portman),spĺňal atribúty, za ktoré by sa nemusel hanbiť kdejaký áčkový hollywoodsky trhák s obrovským rozpočtom - skvelú akciu, vynikajúcu réžiu a profesionálne herecké výkony.

Zaujímavosti

 • Film sa nakrúcal v tieni smrti Brucea Leeho pri výrobe snímky Vrana, kde bol postrelený. Pri každej scéne so zbraňami a mladučkou Natalie Portmanpreto Luc Besson odskúšal ich bezpečnosť osobne.
 • Rola Léona bola napísana Renovi priamo na telo, ale aj napriek tomu sa Besson usiloval o angažovanie hviezd ako Al Pacino, Mel Gibson či Robert de Niro.
 • Kvôli pohoršeniu z rád cenzúry muselo byť vystrihnutých niekoľko minút scén, kde to medzi Mathildou a Leonom iskrilo viac, ako by sa patrilo.

Pozrite si akčnú komédiu Taxi 4 z dielne Luca Bessona už o dva týždne na Film Plus!


Žandár zo St. Tropéz (1964)

Hádam najkultovejší francúzsky film s geniálnym komikom Lousiom de Funésom v hlavnej úlohe pozná väčšina z nás. Áno, to je nezabudnuteľná a bláznivákomédia Žandár zo St. Tropéz o energickom, ale mierne chaotickom žandárovi Cruchotovi. O úspechu filmu nemožno pochybovať, veď sa dočkal niekoľkých voľných pokračovaní ako Žandár v New Yorku, Žandár sa žení či Žandár a mimozemšťania.

Zaujímavosti

 • Séria sa na našom územi stala obľúbenou aj vďaka legendárnemu dabingu Františka Filipovského. Samotný de Funés bol z jeho hlasu nadšený.
 • Stanica policajtov v Saint Tropéz, kde sa nakrúcalo, sa v šesťdesiatych rokoch stala najfotografovanejším objektom v letovisku.
 • Louis de Funés bol až treťou voľbou pre žandára Cruchota.

Prečítajte si viac o de Funésovi, majstrovi grimás.


Bažanti (1971)

Ďalšim zo zástupcov aj v Československu populárnych bláznivých komédií bola séria Bažanti. Päticu mladíkov, ktorých sľubne sa rozvíjajúcu kariéru rockových hudobníkov zastavil povolávací rozkaz, stvárnili ozajstní muzikanti - členovania obľúbenej kapely Les Charlots. Šialená partia sa ocitá pred bránami kasární a rozhodne sa, že ich príčinou tam rozhodne niknezostane príčetný.Dobrodružstvo na vojne sa tak mohlo začať.

Zaujímavosti

 • Film sa nakrúcal v oblastiach Calais a Falaise vo Francúzsku.
 • Snímka v roku 1971 prevalcovala svoju konkurenciu a stala sa najúspešnejšou vo francúzskych kinách.
 • V Bažantoch ešte účinkoval aj Luis Rego, ktorý však už v pokračovaniach nehral a pätica sa tak zredukovala na štvoricu.

Amélia z Montmartu (2001)

Ak je nejaký film nominovaný na Oscara v piatich kategóriách a navyše nie je pôvodom zo Spojených štátov, o čomsi to svedčí. Amélia z Montmartu pred trinástimi rokmi zapôsobila na divákov a obľúbená je dodnes. Rozpráva príbeh dievčiny, ktorá jedného dňa objaví vo svojom byte poklad v podobe starej škatule s pamätnými vecami na detstvo bývalého nájomníka. Obyčajný život sa tak razom mení čriepky plné dobrodružstva.

Zaujímavosti

 • Podobne, ako to bolo v prípade Žandárov zo St. Tropéz, aj Amélia z Montmartu spôsobila nebývalú popularitu lokácie, ktorá sa vo filme vyskytla. Konkrétne išlo kaviareň Café des 2 Moulins v Rue Lepic v Paríži.
 • Populárnym sa stal soundtrack, ktorého autorom je Yann Tiersen.
 • Snímka získala v roku 2001 aj Českého leva pre najlepší zahraničný film.

Pena dní (2013)

Fantastická dráma s prvkami komédie na motívy knihy Borisa Viana zatne do živého. Režisérovi Michaelovi Gondrymu (Večný svit nepoškvrnenej mysle, Náuka o snoch) sa podarilo verne zobraziť absurdný svet Vianovho románu, v ktorom ľudia korčuľujú dozadu, autá majú volant v kufri, kokejly miešajú klavíry a ľudia zomierajú na to, že im v pľúcach vyrastajú lekná. Nepomôže im ani obeta bízkych či láska vychádzajúca z najhlbších útrob srdca.

Zaujímavosti

 • Jedna z postáv volá Jean-SolPartre, čo je odkaz na Jeana-Paula Sartra. Ten bol s Borisom Vianom priateľom, až kým si nezačal s jeho ženou.

Asterix a Obelix: Misia Kleopatra (2001)

Mnohí fanúšikovia pôvodného komiksu o dedine plnej hrdinských Galov, ktorí s pomocou čarovného lektvaru druida Panoramixa odolávajú rímskych légiám, sa tento film nepáčil. Z istého pohľadu sa im niet čo čudovať, pretože Misia Kleopatra pôsobí miestami až neuveriteľne absurdne, keď v reáliách starovekého Egypta paroduje aj hollywoodske snímky ako Matrix či Titanic. Francúzi sú však majstrami komédií a potvrdzujú to aj tentokrát.

Zaujímavosti

 • Gérard Depardieu musel kvôli úlohe Obelixa, statného Gala, ktorý v mladosti padol do kotla s čarovným nápojom, pribrať takmer 20 kilogramov.
 • Kapitán pirátskej lode kričí v jednej zo scén repliku "Som kráľom sveta." Ide o zjavnú narážku na Titanic, kde to isté kričí Leonardo diCaprio.
 • V snímke vytvoril výťah Egypťan Otis. V skutočnosti sa výrobou týchto zariadení zaoberá práve firma s názvom Otis.

Prečo sa z Gérarda Depardieua stáva pravý Rus?


Viac o téme: Gérard DepardieuLouis de FunèsJean Reno
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu