Nedeľa14. júl 2024, meniny má Kamil, Lara, zajtra Henrich

Ministerstvo kultúry siahlo do kasy: PENIAZE NAVYŠE dostane Audiovizuálny fond aj Fond na podporu umenia!

Ministerka kultúry Silvia Hroncová Zobraziť galériu (3)
Ministerka kultúry Silvia Hroncová (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky zabezpečilo na rok 2023 navýšenie finančných prostriedkov Audiovizuálnemu fondu (AVF) o 27,8 miliónov eur a Fondu na podporu umenia (FPU) o tri milióny eur. Navýšenie je reakciou na krízy, ktorým čelí slovenské audiovizuálne prostredie od roku 2020.

Prevažnú časť navýšenej sumy tvorí dotácia vyplývajúca zo vstupu Slovenskej republiky do projektu Rady Európy Eurimages. Navýšenie pre FPU súvisí s podporou vzdelávania detí a mládeže, konkrétne s rozšírením programu Kultúrne poukazy o dotácie pre subjekty v kultúre, ako aj s kompenzáciou negatívneho dopadu inflácie na vybrané projekty. Na podporu audiovizuálneho prostredia, ktoré je stále poznačené následkami pandémie COVIDU 19 (pokles tržieb kín, distribútorov a producentov za dva roky sa pohybuje v sume asi 51 mil. eur), zabezpečilo ministerstvo kultúry zvýšenie príspevku pre AVF o 6 miliónov eur. Audiovizuálne prostredie v súčasnosti zápasí s nárastom inflácie a tiež so zmenou kurzu českej koruny, čo ovplyvňuje koprodukcie s českým audiovizuálnym prostredím.

Ministerstvo kultúry tento rok pristúpilo k pilotnému projektu Rady Európy Eurimages, ktorý podporuje hlavne nezávislých producentov. Ministerka kultúry Silvia Hroncová podpísala zmluvu 28. septembra 2023. Participácia je podmienená každoročným finančným príspevkom, ktorý je hradený z rozpočtu ministerstva kultúry. Pre AVF sa v tejto súvislosti podarilo zabezpečiť 21,8 mil. eur. Prostriedky budú poskytnuté oprávneným žiadateľom formou dotácie v súvislosti s vynaloženými výdavkami pri realizácii filmových projektov. Tento systém podpory pozitívne prispieva k výraznému rozvoju audiovizuálnej kultúry na Slovensku takmer vo všetkých medzinárodných ukazovateľoch i ku kvalitatívnemu nárastu filmovej a televíznej tvorby, vyjadrenému najmä počtom účasti aj cien z medzinárodných podujatí, odbornou reflexiou aj každoročnou periodicitou udeľovania národných cien v oblasti slovenskej audiovízie.

Peniaze
Zobraziť galériu (3)
Peniaze  (Zdroj: SITA)

Ministerstvo kultúry zároveň zvýšilo pre rok 2023 príspevok Fondu na podporu umenia o tri milióny eur, ktorý bude ako dočasná náhrada kultúrnych poukazov čiastočne využitý pre oblasť vzdelávania a podpory systematického oboznamovania sa detí a mladých ľudí s kultúrou a umením, pre podporu zvyšovania ich záujmu o aktivity spojené s kultúrou a návštevu kultúrnych prezentačno-vzdelávacích akcií. Ďalšiu časť príspevku môže FPU využiť na dofinancovanie vybraných projektov najmä v súvislosti s negatívnym dopadom inflácie.

 

Doteraz zabezpečovalo tzv. kultúrne poukazy pre školy prostredníctvom svojich dotačných schém Ministerstvo kultúry SR. S platnosťou od 26. 9. 2023 preberá na rok 2023/2024 túto dotačnú schému FPU. Fond v súvislosti s tým už zverejnil Mimoriadnu výzvu  č. 1/2023 pod názvom Umenie pre školy, ktorá je určená na podporu projektov, ktorých cieľovou skupinou sú žiaci a žiačky základných a stredných škôl. Finančná podpora v celkovom objeme milión eur bude poskytnutá priamo organizátorom a organizátorkám podujatí pre školy. Výzva na podávanie žiadostí je otvorená od 2. októbra do 30. októbra 2023.

Viac o téme: FinancieMládežMK SRAudiovizuálne prostredie
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu