Pondelok22. apríl 2024, meniny má Slavomír, zajtra Vojtech

Športový súd nedôveruje boxerskej asociácii, chýba jej finančná transparentnosť

Slávny boxer Mike Tyson. Olympiáda 2028 bude v USA
Slávny boxer Mike Tyson. Olympiáda 2028 bude v USA (Zdroj: TASR/AP Photo/Rebecca Blackwell)

Keď Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol odvolanie Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) voči odobratiu práv na organizovanie podujatí na tohtoročných olympijských hrách v Paríži, asociácia sa chce obrátiť na ďalšiu inštanciu.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) neuznáva riadiaci orgán boxu od minulého roka pre dlhodobé obavy ohľadom jeho vedenia. CAS odôvodnil zamietnutie odvolania tým, že boxerská organizácia "nezvýšila svoju finančnú transparentnosť a udržateľnosť a nezmenila postup týkajúci sa rozhodcov, aby zabezpečila ich integritu." IBA sa po preštudovaní spisu plánuje odvolať na Švajčiarsky federálny súd. "Verdikt CAS považujeme za zaujatý. Táto inštitúcia má ďaleko od nezávislosti," uviedla v stanovisku.
      Box bol súčasťou OH nepretržite od roku 1920, no jeho pozícia pod piatimi kruhmi bola ohrozená už pred predošlými hrami v Tokiu. MOV suspendoval IBA v roku 2019 pre korupčné škandály a úpadok asociácie podčiarkuje aj novovzniknutá federácia World Boxing. Tá vznikla minulý rok a jej členmi je 28 krajín vrátane USA, kde sa konajú olympijské hry v roku 2028. Box na nich zatiaľ nemá isté miesto.

Viac o téme: OlympiádaParížBox
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu