Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

Strihanie pásky: RTVS slávnostne otvorila kreatívne centrum Arténa v Bratislave

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: RTVS)

Kreatívne centrá RTVS na Slovensku postupne otvárajú svoje brány. RTVS vybudovala svoje kreatívne centrá v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach a práve bratislavské centrum v utorok 12. marca 2024 sprístupnilo svoje priestory a prestrihlo pásku.

Symbolicky tak ukončilo projektovú fázu a spustilo aktivity a podujatia pre svojich členov. Kreatívne centrum Arténa v Bratislave je zamerané na podporu audiovizuálnej tvorby. Vybudovanie kreatívnych centier RTVS umožnilo poskytnutie nenávratného finančného príspevku z eurofondov - Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), prioritnej osi 3 Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch, ktorá je v gescii ministerstva kultúry. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnila ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová, predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko, štátny tajomník MIRRI SR Ivan Ivančin  a štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Mário Maruška.

Strihanie pásky: RTVS slávnostne
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: RTVS)

Pozvaným hosťom sa prihovoril generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ktorý zdôraznil prínos kreatívnych centier pre slovenský kultúrny a kreatívny priemysel slovami: „Teší ma, že RTVS prostredníctvom kreatívnych centier významne prispeje k rozvoju kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku. Po otvorení špičkového kreatívneho centra zameraného najmä na audio tvorbu v Banskej Bystrici, dnes sprístupňujeme verejnosti aj moderné prostredie pre komplexnú audiovizuálnu tvorbu v Bratislave. Verím, že aj s pripravovaným kreatívnym centrom v Košiciach pomôžu tieto inštitúcie, pod gesciou RTVS, rozvíjať tvorivý potenciál študentov a absolventov umeleckých a kreatívnych odvetví, kreatívnych pracovníkov, umelcov, či ďalších subjektov pôsobiacich v kultúrnom a kreatívnom priemysle na Slovensku a prispejú k vzniku jedinečných projektov."

Strihanie pásky: RTVS slávnostne
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: RTVS)

V zrekonštruovaných priestoroch Artény sú špičkovo vybavené audiovizuálne pracoviská zamerané na vzdelávanie, prácu a experimentovanie s najmodernejšími technológiami. Pre študentov, mladých tvorcov i renomovaných odborníkov vznikol v Mlynskej doline unikátny priestor, ktorý dokáže konkurovať mnohým svetovým štúdiám. FILM LABY  prinášajú možnosť úpravy filmov, mix zvuku a kontrolnej projekcie na jednom mieste v najvyššej kvalite DOLBY Atmos. TV LAB s experimentálnym TV štúdiom je spolu s ostatnými TV štúdiami Artény ako prvý na Slovenku realizovaný v IP štandarde s komplexným IP reťazcom vrátane kamier. TV LAB je pripravený na  testovanie nových formátov, technológií či študentské vysielanie. MEDIA LAB tvoria pracoviská so špičkovými strižňami a grafickými pracoviskami, ktoré privítajú nielen redaktori, filmári, ale aj grafici či animátori. Členom KC bude k dispozícii zasadačka či 15-miestna školiaca miestnosť s 8K projekciou a zvukom Dolby Atmos.

Strihanie pásky: RTVS slávnostne
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: RTVS)

RTVS tým prispieva k rozvoju kultúry a kreativity na Slovensku a napĺňa svoj cieľ stať sa lídrom v prinášaní trendov, inovácií a modernizácii audiovizuálneho prostredia na Slovensku. Tento projekt vznikol vďaka príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja s cieľom stimulovania podpory zamestnanosti a tvorby nových pracovných miest v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Kreatívne centrum vzniklo v prevažne nevyužívaných priestoroch zvukových laboratórií a štúdií, ktoré prešli rozsiahlou rekonštrukciou – obnoviť sa podarilo vyše 1 700 m2 plochy v budove STV v Mlynskej doline. Napriek tomu, že sa tieto rozsiahle stavebné práce realizovali vyše dva roky, podarilo sa aj počas tohto obdobia uskutočniť množstvo aktivít a podujatí v náhradných priestoroch RTVS. Kreatívne centrum má za sebou 47 rôznych programov, ktoré vytvorilo v spolupráci s 43 lektormi pre 1049 účastníkov.  

Otvorenie kreatívneho centra RTVS (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Viac o téme: RTVSKreatívne centrum Arténa
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu