Svet podľa Daliborka je filmový portrét autentického českého muža z Prostějova, ktorého štáb režiséra Víta Klusáka sledoval počas dvoch rokov (2015 - 2016). Dalibor K. (37) pracuje ako lakovač, natáča amatérske horory, skladá nahnevané piesne, maľuje a je neonacista.
Blíži sa mu štyridsiatka, ale stále býva so svojou mamou Věrou (63). Neznáša svoju prácu, „cigáňov“, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúkov a zubára. Ešte pred aktuálnou vlnou youtuberov sa jeho domáce video svystreľovacím obuškom stalo na českom internete hitom.
Film bude mať premiéru na Medzinárodnom festivale Karlovy Vary, 2. júla, vrámci súťažnej sekcie dokumentárnych filmov. Snímka, ktorú režisér Vít Klusák uvádza ako portrét nežného neonacistu pôjde do širokej distribúcie, a do českých kín vstúpi po skončení festivalu 13. júla.
Slovenskí diváci ho vo filmovej distribúcii uvidia vdruhej polovici roka 2017. Film vznikol vďaka podpore Slovenského audiovizuálneho fondu, slovenským koproducentom filmu je Peter Kerekes.
Portrét nežného neonacistu
Natáčanie dokumentu o živote obyčajného neonacistu s umeleckými ambíciami začalo vo chvíli, kedy sa Daliborova matka zoznámila cez Facebook so Slovákom Vladimírom (47), ktorý rád hovorí, že by „z cigáňov urobil asfalt“. Vladimír začal po čase srodinou bývať, a matkin nový vzťah rozpútal u Dalibora odhodlanie konečne si nájsť vážnu známosť.
Film o osamelom mužovi, ktorý zasvätil svoj život nenávisti, klamstvu, Playstation a Facebooku, tým dostal skutočnú životnú dynamiku. Zžieravo absurdná a pritom ľadovo mrazivá tragikomédia približuje radikálny svetonázor „obyčajných slušných ľudí“. A keď už sa zdá, že vo svojej pálčivosti nemôže ísť ďalej, vyvrcholí absolútne nekompromisným spôsobom.
Svet podľa Daliborka je filmová návšteva spoluobčanov, ktorým sa cnie po Adolfovi Hitlerovi. „Veď on je dobrý, len má blbé názory,“ hovorí vjednej chvíli o Daliborovi jeho mama. Dalibor má však názory, ktoré dnes počúvame čím ďalej, tým častejšie.
„Náš film nie je portrét iba jedného „naci-šialenca”, film ukazuje, že s nenávistnými postojmi súhlasia jeho kolegovia, spolužiaci, kamaráti aj najbližší. Našou neskromnou ambíciou je cez Dalibora nahliadnuť do hláv a sŕdc tisícov ľudí, ktorí svoj svetonázor podriadili nenávistnému strachu zinakosti. Ukázať, zakého podhubia sa rodí novodobá vlna rasizmu a neznášanlivosti,“ hovorí ksvojmu filmu Vít Klusák.
„Dalibora som objavil na YouTube. Holohlavý muž sa vo videu oháňal vystreľovacím obuškom, pôsobil znepokojivo, dojímavo aj komicky, chvíľu som bol presvedčený, že je to herec. Ukázalo sa ale, že nie je,“ hovorí Klusák o úplnom začiatku a nápade na film.
Dalibor a ostatné postavy filmu sú úplne autentické. Kontrastom k pohľadu na každodenný život neonacistu je hudba slovenského skladateľa Vladimíra Godára. Postavy sú vo svojom prirodzenom prostredí akonajú ajednajú výhradne za seba. Vtomto zmysle sa jedná odokumentárny film. Snímanie aréžia vychádzajú zpostupov hraného filmu, vďaka čomu Svet podľa Daliborka výrazne prekonáva estetiku dokumentárnych reportáží.