Nedeľa16. jún 2024, meniny má Bianka, Blanka, zajtra Adolf

Nový film o Chamberlainovi odstreamuje aj Netflix: Bol to veľký muž a svedok vojny

(Zdroj: Youtube/Netflix Česká Republika)

Tvorcovia filmu Mníchov: Na prahu vojny chcú divákom predstaviť nový pohľad na britského premiéra Nevilla Chamberlaina, ktorý v bavorskej metropole v septembri roku 1938 podpísal dohodu o postúpení československého pohraničia nacistickému Nemecku. Podľa autora knižnej predlohy filmu Roberta Harrisa je Chamberlain nezaslúžene predstavený ako záporná postava, uviedol denník The Guardian. Producentom filmu nemeckého režiséra Christiana Schwochowa je streamovacia platforma Netflix, ktorá film uvedie v januári.

"Je to prvýkrát, čo film s väčším rozpočtom prekonáva kult Winstona Churchilla a snaží sa ukázať Chamberlaina v priaznivejšom svetle," uviedol Harris, ktorý je bývalým novinárom stanice BBC. "Chamberlain je podľa mňa tragickým hrdinom. Zlyhal, ale jeho pokus mal niečo vznešené, a nie odporné, ako sa často líči," dodal Harris.

Podľa spisovateľa nie je pravda, že sa Británia kvôli politike vtedajšieho premiéra ocitla na začiatku vojny bezbranná. Poukázal na to, že až polovicu daňových príjmov Chamberlainov kabinet využil na zbrojenie a výrazne zlepšil stav letectva. Mníchovská dohoda podľa neho Británii poskytla ďalší čas na zlepšenie stavu jej vojska. "(Chamberlain) veril, že krajina by sa dostala do duchovnej krízy, ak by obyvatelia nevideli, že politickí vodcovia sa snažia urobiť čokoľvek, aby odvrátili ďalšiu vojnu," uviedol Harris.

V snímke Chamberlaina hrá herec Jeremy Irons, ktorý spočiatku nemal o niekdajšom premiérovi hlbšie znalosti. To sa ale v priebehu prípravy na natáčanie zmenilo. "Vcítil sme sa do myslenia muža, ktorý bol len pred 20 rokmi svedkom vojny, otrasnej vojny, v ktorej zomrelo mnoho jeho kolegov a priateľov," uviedol herec. Irons verí, že film povedie k prehodnoteniu vnímania Chamberlaina, ktorého považuje za "veľkého muža".

Film Mníchov: Na prahu vojny rozpráva o nemeckom diplomatovi a britskom akademikovi, ktorí nadviazali priateľstvo počas štúdií a snažia sa odvrátiť začiatok vojny. Hlavné postavy sú vymyslené, inšpiráciou ale Harrisovi boli skutočné osoby: britský historik Alfred Leslie Rows a nemecký diplomat Adam von Trott zu Solz, ktorý bol nacistami popravený, pretože sa v roku 1944 podieľal na sprisahaní proti Adolfovi Hitlerovi vedenom plukovníkom Clausom von Stauffen.

Viac o téme: NetflixMníchovJeremy IronsNeville ChamberlaineRobert Harris
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu