Štvrtok13. jún 2024, meniny má Anton, zajtra Vasil

Do kín mieri NOVÁ KOMÉDIA: V hlavnej úlohe lesbičky a veľa sexu!

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: CinemArt SK)

BRATISLAVA - Dve dievčatá, ktoré potrebujú zmenu. Banda gangstrov, ktorí potrebujú kufor. Presne ten, ktorý sa nechtiac dostal do rúk dievčat. To sú aktéri komédie Baby na úteku od oscarového režiséra a scenáristu Ethana Coena. Film prichádza do našich kín už tento štvrtok, 21. marca.

Divoká Jamie (Margaret Qualley) sa spamätáva z čerstvého rozchodu, upätá Marian (Geraldine Viswanathan) si potrebuje oddýchnuť od vyčerpávajúcej práce. Spoločne sa rozhodnú zmeniť prostredie a stráviť niekoľko dní na slnečnej Floride. Plán je geniálny, no prevedenie príšerné...

Na cestu si požičajú z miestnej požičovne auto, ktoré malo poslúžiť skupine mafiánov na prevoz kufríka s veľmi nebezpečným obsahom. Zhodou okolností práve do miest, kam majú namierené Jamie a Marian. Zatiaľ čo dievčatá zaujíma len to, ako si cestu naplno užiť, pričom každá má úplne inú predstavu, mierne zúfalí gangstri robia všetko (a pod slovom “všetko” sa skrývajú zúfalé činy), aby ich dostihli a kufor im zobrali. Ako nič netušiace hrdinky riešia svoje dievčenské problémy, slučka sa uťahuje a s ňou aj možnosť, že z nej vykĺznu bez ujmy. Našťastie, svet je bláznivé miesto plné často neuveriteľných náhod…

Ethan Coen má spolu so svojím bratom Joelom na režijnom a scenáristickom konte oscarové trháky ako Fargo a Táto krajina nie je pre starých. Svoje Baby na úteku, ktoré prvýkrát sám režíroval, označuje ako hriešnu komédiu. Inšpiráciami boli filmy ako Motorpsycho Russa Meyera, Bad girls go hell Doris Wishmanovej či Kiss me deadly s Ralphom Meekerom v úlohe detektíva. A tentokrát film netvoril so svojím bratom, ale s Triciou Cookovou, s ktorou už spolupracovali, ale nikdy nie takto komplexne.

„Je to prvýkrát, čo sme spolupracovali ako sa hovorí, od obalu k jadru. Spoločné písanie a potom všetko to, čo sa deje ďalej - storyboarding filmu, nakrúcanie, strihanie… Svojím spôsobom mi to pripadalo rovnako prirodzené, ako keď niečo robím s Joelom,” poznamenal. Cooková s nim súhlasila: „S Ethanom sa nám vždy spolupracovalo veľmi ľahko. Nie je v tom veľa ega, pretože vieme, že sa nám páči vkus toho druhého a dôverujeme jeho rozhodnutiam. Išlo o obrovskú tvorivú spoluprácu, ktorá bola zábavná a napĺňajúca. A bolo tiež príjemné tráviť intenzívne kvalitný spoločný čas.”

VIDEO: Trailer k filmu Baby na úteku.

Komédia Baby na úteku sa začala v hlavách tvorcov tvoriť už pred niekoľkými rokmi. Ethan Coen a Tricia Cooková sa po úvahách rozhodli napísať komédiu o dvoch náhodných kamarátkach, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii a povedali si, že výlet im urobí dobre. Pre Cookovú, ktorá sa identifikuje ako queer, bolo napísanie filmu s lesbickými hrdinkami akousi samozrejmosťou. Zároveň ale dodáva, že chcela hrdinky postaviť do inej polohy: „Toľko filmov o lesbičkách je hlbokých, vážnych a často veľmi dramatických. Bolo pre mňa dôležité vyrozprávať príbeh s voľne viditeľnými queer postavami bez toho, aby ich sexualita bola hlavnou pointou filmu. Chceli sme, aby v ňom bolo veľa sexu, ale zábavného sexu, nie spoločensky dôležitého sexu.”

Zaujímavosťou určite je, že Coen a Cooková film tvorili veľmi voľne. Nemali žiadny konkrétny bodový scenár, jednoducho si vymieňali počítač, do ktorého každý dopísal svoju časť, prípadne upravil časť, ktorú predtým napísal ten druhý. Išlo o vedľajší projekt, ktorý ich mal jednoducho baviť. Keď však prišla koronavírusová pandémia, rozhodli sa k projektu vrátiť a dohodli sa, že prišiel čas na jeho realizáciu.

Do kín mieri NOVÁ
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: CinemArt SK)

Do kín mieri NOVÁ
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: CinemArt SK)

Do kín mieri NOVÁ
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: CinemArt SK)

Po úpravách scenára nasledoval casting, ktorý trval niekoľko mesiacov. Z množstva hereckých možností ich zaujali najmä Margaret Qualley a Geraldine Viswanathan. Coen o nich povedal „Očividne sa tešili zo vzájomnej spoločnosti a neviem, či by film fungoval, ak by to tak nebolo. Obe pochopili, že hrajú protiklady a pustili sa do toho,” poznamenal k tomu. Samotné nakrúcanie sa uskutočnilo počas 35 dní v septembri a novembri 2022 v Pittsburghu a okolitých mestách Pennsylvánie.

Akčnú komédiu Baby na úteku prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 21. marca.

Viac o téme: Baby na úteku
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu