Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Manželský pár desil Slovákov aj Čechov: Do kín mieri film o vraždiacich monštrách!

Zábery z filmu Manželia Stodolovci Zobraziť galériu (9)
Zábery z filmu Manželia Stodolovci (Zdroj: CinemArt Sk)

BRATISLAVA - Do kín prichádza neuveriteľný skutočný príbeh o sériových vrahoch seniorov: Manželia Stodolovci. Ide o temný milostný príbeh inšpirovaný životom skutočného manželského páru. Na vidieku, kde životy plynú bez akejkoľvek perspektívy, vraždí manželský tím Jaroslav a Dana Stodolovci osamelých seniorov, o ktorých spoločnosť už dávno stratila záujem. Film si môžete pozrieť v kinách už od 28. marca.

Jaroslav a Dana, ktorá sa narodila na Slovensku, sú mladý pár, ktorý žije v pokojnej dedine, kde sa všetci obyvatelia dobre poznajú. Keďže majú finančné problémy, s vidinou ľahko zarobených peňazí sa rozhodnú okradnúť svojho osamelého starého suseda, ktorého pritom Jaroslav neplánovane zabije. Na ich prekvapenie polícia takmer automaticky akceptuje násilnú smrť dôchodcu ako nehodu a o prípad sa ďalej nezaujíma.

Manželský pár desil Slovákov
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: CinemArt Sk)

To vedie Stodolovcov k presvedčeniu, že starší ľudia sú ľahkou obeťou nielen drobných krádeží, ale aj vrážd. Už niet cesty späť, Dana si obľúbila moc nad svojimi obeťami a zvláštny dobrodružný pocit víťazstva nad políciou. Jaroslav sa ocitne na križovatke, kde má šancu od Dany odísť, ale nepodarí sa mu to a musí čeliť následkom svojich i jej zločinov. Brutálne vraždy úzko súviseli s ich vzťahom, obrazom závislosti a vzájomnej manipulácie, z ktorej ani jeden z nich nemohol vyjsť ako víťaz.

„Stodolovci nie sú vo filme len vraždiace monštrá, to by bolo príliš jednoduché. Naznačovalo by to, že sú úplne iní ako my, iný živočíšny druh. Ale stále sú to ľudia. Objavili a otvorili sa manipulácii, násiliu, vraždám - a systém ich nezastavil. Tak ako počas vojny, keď všetky inštitúcie zlyhajú a zrazu je všetko dovolené, z bežných občanov sa stávajú sadisti a vrahovia,” približuje svoje hlavné postavy režisér Petr Hátle.

VIDEO: Trailer k fimu Manželia Stodolovci. 

 

Režisér pozýva divákov do kina, pretože je predvedčený o tom, že je dôležité hovoriť o hrozných a nepríjemných javoch, ktoré sú, či chceme, alebo nie, súčasťou každej spoločnosti. „Za dverami napríkald susedného bytu sa môže odohrávať dráma, o ktorej nemáme tušenie. V našom filme diváci nahliadnu priamo dovnútra jedného toxického vzťahu, ktorý vyvrcholil vražednou sériou. Ale manipulácia, závislosť a násilie vo vzťahoch je omnoho bežnejší a nenápadnejší jav, ktorý sa môže dotknúť každého z nás,” povedal k tomu Hátle. 

Režisér pôvodne premýšľal nad dokumentárnou formou filmu, no pri čoraz hlbšom ponore do témy pochopil, že cesta dokumentu by mu neumožnila to, čo hraný film. „Pri rešeršoch a premýšľaní o téme filmu sme narážali na limity dokumentárneho stvárenenia a rôzne obmedzenia. Chceli sme sa dostať dovnútra vzťahov hlavných postáv prostredníctvom skvelých hercov. Vytvoriť fiktívny film, silne zakotvený v realite, čo nám umožnilo presnejšie zaostriť na tému, ktorá nás na príbehu zaujímala: vzájomný vzťah Stodolovcov a ich spoločná cesta do temnoty,” dodal.

Preto považoval za veľmi dôležitý kvalitný casting, z ktorého ako hlavní hrdinovia vzišli Lucie Žáčková a Jan Hájek. Stavili na dvojicu, ktorá roky spolupracuje v jednom divadle a ukázalo sa, že to bola správna voľba. Neľahkej témy sa zhostili veľmi presvedčivo.

Manželský pár desil Slovákov
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: CinemArt Sk)

„Scenár ma oslovil pozornosťou na ľudí, ktorí nie sú ničím príťažliví, ba skôr naopak, v ľuďoch vzbudzujú veľmi negatívnu odozvu,” povedala Lucie Žáčková, predstaviteľka Dany Stodolovej, ktorá sa narodila v roku 1970 na Slovensku. „Podľa mňa práve pri stretnutí s takýmito ľuďmi, a to aj cez film, možno spoznávať ľudský charakter,” dodala. 

Manželský pár desil Slovákov
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: CinemArt Sk)

Jej filmového partnera na scenári zaujal najmä ponor do vzájomného partnerského vzťahu. Spomína si ale aj na kriminálny prípad z nie ďalekej minulosti: „Pamätám si, že ľudia v tej dobe začali viac telefonovať svojim starším príbuzným, navštevovať ich. A tí, že nechodili nakupovať sami. Keď niekto niekam išiel, musel potom zatelefonovať, že je v poriadku. kriminálna linka vo filme je ale iba okrajová. Nás zaujímal predovšetkým ich vzťah."

Manželský pár desil Slovákov
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: CinemArt Sk)

Film Manželia Stodolovci nakrútený na základe skutočných udalostí prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 28. marca.

Viac o téme: Manželia Stodolovci
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu