Scenárista, spevák, komik, režisér, herec, choreograf akčných scén, expert na bojové umenia, kaskadér či stavbár a to určite nie je všetko. To je Jackie Chan.
Jackieho Chana snáď od narodenia vystihovalo označenie „živý“. Bol natoľko neposedným, že mu mama dala prezývku Pao Pao, čo v preklade znamenalo „kanón“. Aj v snahe skrotiť energiou nabitého chlapca, ho jeho otec učil v detstve kung fu. Experiment sa oplatil, Jackieho bojové umenie naučilo trpezlivosti i schopnosti sa ovládať.
Keď mal Jackie sedem rokov jeho rodičia sa rozhodli presťahovať sa do Austrálie. Nepáčilo sa im už žiť na hranici chudoby a dúfali, že v krajine protinožcov získajú lepšie príležitosti. Jackie však s nimi nešiel a namiesto toho ho prihlásili do špeciálnej dramatickej školy, ktorá vychovávala chlapcov pre to, aby mohli neskôr účinkovať v prestížnej Pekingskej opere. Jackie tu strávil desať rokov, počas ktorých sa naučil nielen bojovým umeniam a akrobacií, ale získal i skúsenosti v oblasti herectva a spevu. Na škole sa spoznal so Sammom Hungom a Yuenom Biaom, ktorí sa stali jeho najlepšími kamarátmi a neskôr aj azda najznámejšími predstaviteľmi ázijských „kung fu“ filmov (na fotke nižšie spolu vo filme Bufeťák Jackie Chan).
Ako 17-ročný Jackie úspešne dokončil školu. Keďže v tom čase však opera bola na úpadku, nájsť si prácu pre neho bolo ťažké. Kým cez deň pracoval na stavbách, po večeroch a nociach pracoval na rozvíjaní svojich umeleckých schopností - vo veľkom čítal, písal a cvičil. Stavbárom však napokon dlho nezostal. Hongkongský filmový priemysle v tom čase mohutne napredoval a chrlil každoročne desiatky filmov. Keďže väčšina z nich boli klasické kung fu „mlátičky“, producenti v nich často využívali kaskadérov a dablérov. A jedným z najtalentovanejších bol Jackie Chan.
Ten sa rýchlo prepracoval vďaka svojej nebojácnosti a nasadeniu na jedného z najlepších kaskadérov a vyslúžil si tak možnosť „zahrať“ si i v kultových filmoch po boku legendárneho Bruce Leeho. Dobré obdobie však netrvalo večne, keďže na hongkongský filmový priemysel nedlho na to dopadla kríza. Jackie sa presťahoval za rodičmi do Austrálie, kde, ako inak, začal pracovať na stavbách. Tu spoznal jedného muža, ktorý sa volal Jack. Ten mal veľký problém s vyslovením jeho mena, Chan Kong-Sang, a tak svojho kolegu začal (aj kvôli jeho výške) volať „malý Jack“. Toho oslovenie časom zovšednelo a zmenilo sa na Jackie. A tak sa „zrodil“ Jackie Chan.
V roku 1976 sa Jackie vrátil do Hongkongu. Jeho talent rýchlo rozpoznal Lo Wei, úspešný režisér a významný producent, ktorý mladého herca začal obsadzovať do svojich filmov. Predstavoval si totiž, že z Jackieho spraví druhého Bruca Leeho. Rýchlo však zistil, že to tak nepôjde, keďže Bruca a Jackie boli akoby z iného cesta. V roku 1978 nastal v Chanovej kariére veľký zlom. Štúdio mu umožnilo, aby do Školy hada vymyslel vlastnú bojovú choreografiu. Atypická choreografia sa divákom natoľko zapáčila, že z Jackieho sa zo dňa na deň stala veľká hviezda.
So spolupráce s Lo Weiom vznikli ďalšie úspešné filmy, ktoré Chana etablovali na ázijskom hereckom Olympe. Ďalším logickým krokom bol prechod na pozíciu režiséra. Tento sen sa Jackiemu splnil v roku 1979, kedy mu Lo Wei ponúkol možnosť spolupodieľať sa na Odvážnej hyene. Uplatnil tu skúsenosti, ktoré nabral pri nakrúcaní filmov s Brucom Leem a definitívne potvrdil svoju obdivuhodnú všestrannosť. Bol to prvý zo šestnástich filmov, pri ktorých na výsledný produkt dozeral skrz režisérsku stoličku. Lo Wei už nechcel, aby bol Jackie Chan ako Bruce Lee, už chcel, aby bol ako Jackie Chan. Sám sebou, takým aký chcel byť. Takého ho totiž diváci milovali.