Vďaka rolám charizmatických "krásavcov" si slávny americký herec a režisér Robert Redford, ktorý sa narodil 18. augusta 1936, vyslúžil prezývku "zlatý chlapec Hollywoodu", hoci k typickým hollywoodskym hercom nikdy nepatril. V roku 1978 stál pri zrode festivalu nezávislého filmu nazvaného Sundance Film Festival. Krátko nato založil, už ako režisér a producent, inštitút podporujúci začínajúcich filmárov. Okrem toho sa preslávil tento modrooký blondiak s írskymi predkami ako ochranca prírody a indiánov.
Filmový festival, organizovaný dodnes v Utahu, dostal meno podľa jednej z Redfordových najslávnejších rolí, ktorú vytvoril po boku svojho neskoršieho dlhoročného priateľa Paula Newmana v snímke Butch Cassidy a Sundance Kid. Festival mal pôvodne priviesť pozornosť k regionálnym "nehollywoodským" filmárom, dnes je najväčšou prehliadkou nezávislého filmu v USA. Svoje prelomové snímky na ňom uviedli režiséri Steven Soderbergh, Jim Jarmusch či Quentin Tarantino.
Sám Redford, držiteľ dvoch Oscarov (za réžiu a celoživotné dielo), si cestu na filmové výslnie musel tvrdo vyšliapať. "Pekná tvár, športová postava, obrovský talent a očarujúci úsmev nestačili, naopak pekná tvár mu bola skôr na obtiaž," hovoril americký režisér Sydney Pollack, ktorého dvorným hercom sa Redford v 70. rokoch stal. Natočili spolu politický thriller Tri dni Kondora (1975) či filmy Jeremiah Johnson (1972), Takí sme boli (1973; s Barbrou Streisand), Elektrický jazdec (1979) alebo Spomienky na Afriku (1985; s Meryl Streep).
Kvôli smrti matky začal piť a prišiel o štipendium v škole, dnes je sedemnásobný dedko
Charles Robert Redford sa narodil 18. augusta 1936 v kalifornskej Santa Monice v rodine mliekára, ktorý sa neskôr stal účtovníkom. Na strednej škole vynikal v športe a získal tak bejzbalové štipendium na Coloradskej univerzite, kde ale vydržal len rok. Po smrti svojej matky začal piť a o štipendium prišiel (v roku 1983 mu Coloradská univerzita udelila čestný doktorát). Keď Redford zarobil nejaké peniaze, vydal sa do Európy - do Paríža a Florencie, kde krátko navštevoval kurzy maliarstva.
V roku 1958 sa vrátil do USA, kde sa v ten istý rok oženil s historičkou a ekologickou aktivistkou Lolou Van Wagenenovou, s ktorou mal štyri deti (jedno z nich zomrelo ako dvojmesačné). Manželia sa rozviedli v roku 1985. Ich dcéra Amy (45) je tiež herečka, režisérka a producentka. Od roku 2009 je Redford ženatý s nemeckou umelkyňou Sibylle Szaggarsovou. Teší sa aj z role sedemnásobného dedka.
Pre herectvo sa Redford rozhodol, keď navštevoval newyorský Prattov inštitút a od roku 1959 Americkú akadémiu dramatických umení. V tom istom roku debutoval rolou basketbalistu v hre Dlhá historka na Broadwayi, kde mu potom veľký úspech prinieslo účinkovanie v komédii Neila Simona Bosé nohy v parku (1963); rolu si v roku 1967 zopakoval aj vo filme, kde mu partnerkou bola Jane Fondová. V prvej polovici 60. rokov Redford hosťoval aj v televíznych seriáloch.
Prelom v jeho kariére
Prelomom v jeho kariére bol komediálny western Butch Cassidy a Sundance Kid (1969). Úloha sympatického banditami Redfordovi uvoľnila ruky, mohol si vyberať role. S Paulom Newmanom vytvoril nezabudnuteľnú dvojicu aj v Podraz (1973), ktorý mu vyniesol jedinú hereckú nomináciu na Oscara. K ďalším Redfordovým snímkam patrí politicky ladená dráma Všetci prezidentovi muži (1976) či Kandidát (1972), alebo psychologická dráma z väzenského prostredia Brubaker (1980).
Začiatkom 80. rokov Redford zasadol na režisérsku stoličku a už jeho prvý počin v tejto novej úlohe znamenal úspech. Komorný príbeh Obyčajní ľudia totiž získal štyri Oscary, vrátane sošiek najprestížnejších - za najlepší film a najlepšiu réžiu. Oscarovú nomináciu v týchto dvoch kategóriách Redfordovi vyniesli tiež Otázky a odpovede (1994), za romanticky ladenú drámu Zaklínač koní (1998; s Kristin Scott Thomasovou) bol potom ako režisér nominovaný na Zlatý Glóbus.
Definitívny koniec hereckej kariéry ohlásil v lete 2018
V posledných rokoch sa objavil vo vojnovej dráme Hrdinovia a zbabelci (2007) či v snímke Pravidlá mlčania (2012), obe tiež režíroval. Až na dno svojich fyzických síl si vraj Redford siahol pri natáčaní filmu o stroskotancovi s názvom Všetko je stratené z roku 2013. Z jeho tvorivej dielne pochádza aj historická dráma Sprisahanie o atentáte na Abrahama Lincolna. Ako producent je Redford podpísaný aj pod celým radom nezávislých a dokumentárnych filmov. V roku 2005 bol hosťom Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, kde prevzal Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovému filmu.
V novembri 2016 Redford oznámil koniec s filmovaním s tým, že chce ešte dokončiť dva posledné filmové projekty. "Hraním vo filmoch začínam byť unavený. Som netrpezlivý človek a je pre mňa ťažké vysedávať a točiť záber za záberom," povedal Redford médiám. Definitívny koniec svojej hereckej kariéry ohlásil v lete 2018 pred premiérou filmu Gentleman s pištoľou, v ktorom stvárnil skúseného bankového lupiča. Na otázku, či chce skončiť aj s réžiou, Redford vtedy odpovedal: "To sa uvidí."