Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Dojímavý film dokázal vyvolať verejný tlak: V Španielsku vstúpil do platnosti nový zákon

(Zdroj: YouTube/DVDPREMIERYCZ)

Zákon legalizujúci eutanáziu a asistovanú samovraždu vstúpil v Španielsku v piatok do platnosti a krajina sa tak stáva jednou z mála, ktoré umožňujú smrteľne chorým alebo ťažko zraneným pacientom ukončiť svoje trápenie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Legislatíva, ktorú schválil španielsky parlament v marci, "reaguje na existujúcu spoločenskú požiadavku v tejto záležitosti" a obsahuje "poistky" týkajúce uskutočnenie eutanázie, uviedlo ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení. Španielsko je štvrtou európskou krajinou, ktorá dekriminalizuje asistovanú samovraždu – po Holandsku, Belgicku a Luxembursku.

Tlak verejnosti

Zákon bol navrhnutý po verejnom tlaku, ktorý vyvolalo niekoľko medializovaných prípadov, predovšetkým prípad námorníka a spisovateľa Ramóna Sampedra. Jeho ťažká situácia bola zvečnená vo filme Hlas mora z roku 2004, nominovanom na Oscara. Zákon povoľuje eutanáziu, pri ktorej lekár úmyselne ukončí život pacienta, aby ho zbavil utrpenia, a tiež asistovanú samovraždu, pri ktorej pacient sám vykoná procedúru.

Každý človek s "vážnou alebo neliečiteľnou chorobou" alebo "v zdĺhavom stave nespôsobilosti" môže teraz požiadať o pomoc zomrieť, aby sa vyhol "neznesiteľnému utrpeniu". Pacient musí byť španielsky občan alebo legálny obyvateľ a "naplno vnímať a uvedomovať si" realitu, keď odovzdáva žiadosť. Tá musí byť podaná dvakrát písomne v časovom rozpätí 15 dní.

Lekár môže žiadosť odmietnuť

Lekár môže žiadosť odmietnuť, ak neboli splnené podmienky. Musí ju schváliť aj druhý lekár a posudkový orgán. Každý lekár sa môže na základe "svedomia" stiahnuť z účasti na tejto procedúre, ktorá bude dostupná cez španielsku národnú zdravotnú službu. Zákon však vyvolal aj ostré odsúdenie katolíckej cirkvi a španielskej politickej pravice, pričom hlavná opozičná Ľudová strana podala vo štvrtok proti nemu podnet na Ústavnom súde.

Viac o téme: Hlas mora
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu