Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Do našich kín mieri film o legende: Produkovali ho jeho deti a vdova!

Zábery z filmu Bob Marley: One Love Zobraziť galériu (4)
Zábery z filmu Bob Marley: One Love (Zdroj: Paramount Pictures)

BRATISLAVA - Film Bob Marley: One Love zachytáva najzaujímavejšiu časť života jednej z najväčších hudobných ikon 20. storočia. Oslavuje muža, ktorý miloval slobodu, Jamajku, ale predovšetkým hudbu reggae. Do kín prichádza už dnes, 15. februára.

Na začiatku filmu sa s hlavným predstaviteľom Boba Marleyho - Kinglsey Ben-Adirom stretávame v čase, keď je už jamajským národným hrdinom. Ako večný idealista a neúnavný propagátor rodného ostrova je sužovaný všadeprítomným násilím, ktoré podnecujú dva hlavné súperiace politické tábory a s nimi spojené zločinecké gangy. Marley trochu naivne sníva o usporiadaní obrovského koncertu, ktorý by všetkých súčasných nepriateľov spojil na jednom pódiu a s pomocou svojej hudby ich prinútil zakopať vojnovú sekeru.

Skôr než sa tento sen podarí uskutočniť, na dvere jeho domu zaklope násilie. Jeho manželka a manažér sú vážne zranení pri útoku ozbrojeného gangu. Bob si uvedomí, že Jamajka momentálne nie je krajina, v ktorej by chcel vychovávať svoje deti. S rodinou sa presťahujú do Európy, do Anglicka, kde hudobný svet nie je príliš zvedavý na chlapca s dredmi v typickej pletenej čiapke.

Ale ak je človek geniálny hudobník, dokáže sa presadiť aj v prostredí, ktoré je schopné dostať ho do väzenia len pre jeho vzhľad. Paradoxne práve tu, na ostrovoch, ktoré sa od jeho rodného nemôžu líšiť viac, sa jeho kariéra rozbehne spôsobom, ktorý mu právom vynesie miesto medzi najvplyvnejšími hudobníkmi dvadsiateho storočia.

Režisér Reinaldo Marcus Green potvrdil svoj talent na nakrúcanie silných životopisných filmov už filmom Kráľ Richard, ktorý bol nominovaný na Oscara. Bob Marley bol podľa neho úplne iná kategória.Ako natočiť film o niekom, o kom si každý myslí, že ho pozná? Pre mňa nebol ani tak dôležitý scenár filmu, ale práva na Marleyho piesne, a teda možnosť mať ich vo filme. Sú kľúčom k pochopeniu jeho neuveriteľného života,” hovorí režisér Green.

VIDEO: Trailer k filmu Bob Marley: One Love. 

Film mapuje roky 1976 - 1978, kedy Bob Marley nahrával album Exodus, jeden z najväčších albumov všetkých dôb. Bol to 3. december 1976, kedy ozbrojený muž napadol Ritu, Boba, manažéra Dona Taylora a asistenta kapely Louisa Griffithsa. Akoby zázrakom - všetci prežili. Ešte väčším zázrakom možno bolo, že presne o dva dni na to Bob vystúpil na koncerte Smile Jamaica vo svojom rodnom meste a odohral jedno zo svojich životných vystúpení. Posolstvom koncertu bol mier. „Ľudia, ktorí robia tento svet horším, si neberú deň voľna. Ako by som si ho mohol zobrať ja?” povedal vtedy Bob Marley. 

A práve pre energiu, ktorá z neho vyžarovala, bolo náročné obsadiť herca, ktorý ho mal stvárniť. Producent Ziggy Marley, syn Boba Marleyho, povedal: „Nebolo to ľahké, zachytiť podstatu Boba. Pretože Bob nebol len obyčajný, každodenný chlapík. Bol to niekto, kto bol jedinečný. Nakrúcali sme hollywoodsky film, ale Bob nebol hollywoodsky človek.”

Kinglsey Ben-Adir stvárnil vo filme Boba Marleyho. Na premiére si spolu zapózovali so syom legendy - Ziggym.
Zobraziť galériu (4)
Kinglsey Ben-Adir stvárnil vo filme Boba Marleyho. Na premiére si spolu zapózovali so syom legendy - Ziggym.  (Zdroj: SITA)

Jedinečný nie je len Jamajčan, o ktorom film je, ale aj samotná Jamajka. „Autentickosť jamajského prvku je niečo, čo sa v hollywoodskej produkcii takejto veľkosti ešte nevidelo. Tento film je skutočným zobrazením Jamajky, Boba a tvorby jeho hudby. Pristupovali sme k tomu ako k tvorivému projektu, nie ako k emocionálnej záležitosti. Moje emócie sú mimo toho. Ide o to, aby sme ukázali pravdu,” povedal producent Ziggy. Preto sa film môže pochváliť štábom, ktorý tvorilo viac ako 250 Jamajčanov. Boli to nie len herci, uznávaní umelci, ale aj jamajskí hudobníci, ktorí do filmu vniesli svoju jedinečnú kultúru a tvorivosť.

Okrem Ziggyho je medzi producentami aj Bobova dcéra Cedella a vdova po umelcovi, Rita.

Životom hudobníka inšpirovaný film Bob Marley: One love si v našich kinách môžete pozrieť už od 15. februára.

Viac o téme: Bob Marley: One Love
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu