Pondelok4. marec 2024, meniny má Kazimír, zajtra Fridrich

Rádiovlny nepoznajú hranice: 13. február je podľa UNESCO Svetovým dňom rozhlasu

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: TASR/Michal Svítok)

Na svetový deň rozhlasu, 13. február reaguje Slovenský rozhlas zmenou vysielacej štruktúry. UNESCO World Radio Day je medzinárodný deň vyhlásený Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) s cieľom osláviť rádio ako médium.

Cieľom UNESCO World Radio Day je podporiť spoluprácu medzi vysielateľmi a motivovať väčšie sieťovanie i zdieľanie vedomostí medzi rádiovými stanicami a profesionálmi. Každý rok sa sústredí na rôzne témy, ktoré zdôrazňujú sociálne, kultúrne a ekonomické prínosy rádia. Tohtoročná téma znie „Rozhlas: sto rokov informácií, zábavy a vzdelávania“. Rádio Slovensko sa pripojí k Svetovému dňu rozhlasu hneď ráno o 5.50 h s publicistickým príspevkom, že rozhlasové vlny nepoznajú hranice. Vďaka krátkovlnnému vysielaniu ľudia už dlhé roky dokážu počúvať slovenské a predtým československé rozhlasové vysielanie už desaťročia, viacerí si naň navykli už v 80. rokoch a dnes počúvajú vysielanie Rádia Slovakia International zo Slovenska. V montáži sa dozvieme skúsenosti od poslucháčov z troch krajín: Kanady, Pakistanu a Fínska. Moderátorka Barbara Štubňová sa v Rannej téme od 6.00 do 9.00 h bude pýtať poslucháčov kde nás najčastejšie počúvajú. O 14.47 h je pripravený publicistický príspevok redaktorky Dáše Omastovej Rádio naprieč generáciami, ktorý informuje o súčasnej cieľovej skupine rozhlasového vysielania a obsahu, ktorý sa jej ponúka.

Rádiovlny nepoznajú hranice: 13.
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo)

Rádio Devín pri príležitosti Svetového dňa rádia pripravilo v utorok 13. februára tiež slávnostný program. Ars musica prinesie o 10.00 h spomienku na známeho-neznámeho Zoltána Hrabussaya, ktorý je  súčasťou histórie rozhlasového Rádiožurnálu a zároveň osobnosťou odkrývajúcou hudobnú históriu Bratislavy. V relácií Ladenie o 14.00 h Ľuboš Černák, riaditeľ Slovenského rozhlasu priblíži poslucháčom aktuálny stav a víziu vysielania Slovenského rozhlasu. Večer na tému s Natáliou Dadíkovou o 19.00 h prinesie diskusiu pri príležitosti Svetového dňa rozhlasu. Rádio nás už takmer sto rokov sprevádza cestami každodenného života aj brázdami veľkých spoločenských prevratov. Aký bol rozhlas kedysi, ako sa zmenil a aká je jeho perspektíva na dynamickej mediálnej scéne 21. storočia? Pozvánku do diskusie prijala hudobná redaktorka Melánia Puškášová, spoluzakladateľ Rádiožurnálu Dalibor Klíma a intendantka Rádia Devín Zuzana Belková.

Rádiovlny nepoznajú hranice: 13.
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Mapy.cz)

Rádio Regina Stred sa bude Svetovému dňu rádií venovať v prúdovom vysielaní.Rádiobudíku sa zameria na tému „rozhlas a podcasty“, o 10.40 h bude nasledovať minisonda do internátneho rozhlasového štúdia RAPEŠ Žilinskej univerzity. Oslavy budú pokračovať aj pred pol štvrtou popoludní, keď sa redaktori zamerajú na fenomén „vidiek a rádio“. Moderátori Rádia Regina Východ si pripomenú Svetový deň rozhlasu v prúdovom vysielaní hneď zrána o 6.47 h v rubrike Zamyslenie. Rádio Regina Západ sa bude od 10.00 do 11.00 h. venovať téme rozhlasovej zábavy. Patril a patrí humor do éteru? Vyjadrí sa Rasťo Piško, kedysi ako poslucháč, dnes ako tvorca rozhlasovej zábavy. S Martou Balážovou, autorkou rozhlasových vzdelávacích projektov odvysielame rozhovor o úlohe rozhlasu pri vzdelávaní a poslucháči sa dozvedia názor sociologičky Silvie Porubänovej, či má v súčasnosti rozhlas čo ponúknuť. Rádio Slovakia International sa v rozhovore Martiny Šimkovičovej Greňovej so šéfkou UNESCO pre rozvoj médií a pre médiá v núdzových situáciách zameralo na budúcnosť. Mirta Lourenco hovorí o overovaní faktov ako o konkurenčnej výhode verejnoprávneho rozhlasu, rozoberá využívanie AI i ako získať  najmladšiu generáciu konzumentov audioobsahu. Rozhovor dopĺňa Anna Vošalíková, šéfproducentka audioportálu můjzrozhlas.cz, ktorá pri príležitosti storočnice Českého rozhlasu rozvíja možnosti jeho rozvoja do budúcnosti.

 

 

 

 

 

 

 

Viac o téme: Zmena programuRTVSUNESCOSvetový deň rozhlasu
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu