Nedeľa19. máj 2024, meniny má Gertrúda, zajtra Bernard

Veľkonočná ponuka deťom z obrazovky RTVS: Bude to brechať odušu

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: RTVS)

RTVS na Veľkonočnú nedeľu 31. 3. 2024 ponúkne detským divákom okrem tradičných pravidelných relácií aj dve prekvapenia. Detskí diváci sa môžu tešiť na premiérové diely obľúbeného dobrodružného seriálu Robin s Jurajom Bačom.

Ďalším premiérovým titulom je dokument pre deti z cyklu EBU - „I can do it! (Dokážeš to!)“. Tento rok sa RTVS zapojila do tohto cyklu s dokumentom Matúš – bojím sa výšok. Na Veľkonočnú nedeľu sa na televízne obrazovky vracia divácky obľúbený seriál pre deti - Robin. V premiérových epizódach prežije Richard (Juraj Bača) so svojím psom Robinom ďalšie zaujímavé dobrodružstvá. Náhodne sa zoznámia s pani učiteľkou a jej psíkom, ktorý sa pripravuje na skúšky pre vodiace psy. Projekt Robin predstavuje moderný spôsob spojenia vzdelávania a zábavy, tzv. edutainment, v ktorom sa deti tentoraz dozvedia viac o svete nevidiacich a o ich živote so šikovnými vodiacimi psíkmi. Seriál Robin patrí k úspešným detským reláciám RTVS. Pomáha malým divákom orientovať sa a nachádzať riešenia v rôznych životných situáciách. V minulosti sa relácia venovala témam ako dopravná výchova, použitie čísla 112, ekológia, kyberšikana a mnohým iným.

Veľkonočná ponuka deťom z
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: RTVS)

Ďalším premiérovým nedeľným programom je dokument pre deti vo veku 8 až 12 rokov z cyklu EBU (Európskej vysielacej únie) - „I can do it! (Dokážeš to!)“. Tento rok sa RTVS zapojila do cyklu s dokumentom Matúš – bojím sa výšok. Ide o príbeh 12-ročného chlapca z Levoče a jeho nevidiacej kamarátky Emky, ktorá mu pomáha zbaviť sa strachu z výšok. Predstavuje silný príbeh detskej odvahy, priateľstva a sily chlapčenského sľubu. Dokument bol veľmi pozitívne prijatý aj u ostatných producentov, ktorí sa zúčastnili na tejto sérii EBU. RTVS sa do tohto projektu úspešne zapojila ešte v roku 2022. „Už prvá séria mala vynikajúcu odozvu a zaujala detských divákov. RTVS sa preto rozhodla do tohto projektu opäť zapojiť. Okrem propagácie Slovenska a RTVS v zahraničí ide o potvrdenie, že verejnoprávna televízia kladie dôraz na kvalitnú detskú tvorbu a prináša detskému divákovi obsah, ktorý na iných platformách nenájde,“ povedal režisér dokumentu Vladimír Balko.

Veľkonočná ponuka deťom z
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: RTVS)

Projekt reprezentuje séria 15-minútových dokumentárnych filmov pre deti. Ide o portréty detí, ktoré sa nevzdávajú a dokážu prekonať ťažké situácie alebo si plnia svoje sny. Detskí diváci sa môžu tešiť na príbeh malého dievčaťa zo Škótska, ktoré chce jazdiť na somárikovi a nie a nie ho vycvičiť, na príbeh malého tvorcu komiksov z Portugalska, príbeh dievčaťa, ktoré sa napriek vážnej chorobe zúčastní na tvrdej adrenalínovej súťaži v Írsku, ako aj príbeh o chlapcovi z malého ostrova v Grécku, ktorý navštevuje školu s jediným žiakom, a tým je on. Dokumentárna séria ukazuje odvahu a odhodlanie hlavných hrdinov, ktorí pohľadom dieťaťa dovoľujú divákovi nahliadnuť do svojich životov.

Viac o téme: RTVSRobinPremiéry
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu