Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Potrebujeme overovanie faktov! Meta na Slovensku pridáva tretieho partnera

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Unsplash)

Spoločnosť Meta rozširuje svoj program overovania faktov tretími stranami na Slovensku. Novým partnerom bude Demagog.sk, slovenská organizácia na overovanie faktov, ktorá je certifikovaným členom IFCN.

Demagog.sk bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina a ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku. V minulom roku Meta prijala do programu projekt Demagog.cz, ktorý doplnil agentúru AFP. V rámci boja proti dezinformáciám spoločnosť Meta spolupracuje s nezávislými organizáciami pre overovanie faktov z celého sveta, ktorí preverujú a hodnotia presnosť obsahu. Máme najväčšiu sieť overovania faktov zo všetkých platforiem. Keď fact-checker vyhodnotí daný obsah ako nepravdivý, Meta ho vo Feede zobrazí nižšie, tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia. Stránkam, skupinám a účtom, ktoré opakovane zdieľajú nepravdivé príspevky, sa tiež zníži dosah a odstráni sa ich možnosť zarábať a inzerovať. A keď je príspevok označený ako nepravdivý, upozorníme ľudí, ktorí ho vidia alebo sa ho pokúsia zdieľať, že bol označený ako nepravdivý. Fact-checkeri neodstraňujú účty ani stránky z Facebooku alebo Instagramu. „Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ povedal Patrik Tovaryš, Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko. 

Potrebujeme overovanie faktov! Meta
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: FB/Cosmopolitan)

„V súčasnosti spolupracujeme s takmer sto partnermi na overovanie faktov vo vyše šesťdesiatich jazykoch na celom svete a tieto aktivity naďalej rozširujeme. Demagog.sk bude dôležitým členom programu a pripojí sa k úspešným partnerstvám, ktoré už na Slovensku máme,“ dodala Sophie Eyears, Strategic Partner Development Manager v oddelení Meta News Integrity. „Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavázdaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďaľší krok k napľňaniu našej misie, hovorí Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk. Demagog.sk začne overovať fakty na Facebooku a Instagrame v marci tohto roka.

 

Viac o téme: MetaOverovanie faktov
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu